Моє портфоліо:

Місце роботи:                                    ДНЗ "Решетилівський професійний аграрний ліцей ім.І.Г.Боровенського"

Освіта:                                                   вища, Полтавський кооперативний інститут (ПУЕТ), 1994 рік

Спеціальність за дипломом:    інженер-технолог продукції громадського харчування

Професія:                                            майстер виробничого навчання 

Педагогічний стаж                     23 роки

Звання:                                                майстер в/н першої  категорії    


      Опис

досвіду роботи майстра виробничого
навчання ДНЗ «Решетилівський професійний
аграрний ліцей ім. І. Г. Боровенського» Шевченко І. В.

           У ДНЗ «Решетилівський професійний аграрний ліцейім. І. Г. Боровенського» я працюю майстром виробничого навчання з підготовки кухарів, кондитерів з 1994 року.

           Методична  проблема: «Впровадження інноваційних технологій на уроках виробничого навчання з метою випуску конкурентоспроможного робітника».

       Освіта ХХІ століття – це освіта для людини. Її стрижень – розвиваюча, культуротворча домінанта, виховання відповідальної особистості, яка здатна до самоосвіти і саморозвитку, особистість, яка вміє критично мислити, опрацьовувати різноманітну інформацію, використовувати набуті знання і вміння для творчого розв'язання проблеми.

       Інноваційні форми і методи – один з важливих засобів навчання, оскільки вони формують в учнів стійкий інтерес до навчання, знімають напругу, допомагають формувати навички професійної і навчальної діяльності, емоційно впливають на учнів, завдяки чому у них формуються більш міцні і глибокі знання.

        Як майстер виробничого навчання вбачаю своє завдання в тому, щоб за допомогою використання інноваційних технологій підвищити якість професійної підготовки, стимулювати мотивацію та зацікавленість учнів до навчання, бажання до самоосвіти та самореалізації. Орієнтуюся на новітні методи організації діяльності учнів, сучасні педагогічні технології, інтерактивні форми роботи на уроках виробничого навчання. Ефективність цих уроків прямо залежить від того, наскільки майстер реалізує сучасні вимоги до них. 

На мою думку сучасний урок – це демократичний урок. Для якого характерними є наступні ознаки: підготовка не простих фахівців своєї справи, а фахівців мобільних, спроможних самостійно приймати рішення; навчання не словом, а справою; проведення  уроків виробничого навчання не для учнів, а разом з ними; спрямування діяльності не на групу в цілому, а на особистість кожного учня; стимулювання самостійності учнів, навіть якщо вони помиляються; забезпечення повного засвоєння навчального матеріалу, формування вмінь та навичок.

Вважаю, що головними складовими ефективності та успішності уроку є:

  • глибокі знання, вміння та навички  в кулінарному мистецтві;
  • ретельне планування та підготовка уроку;
  • творчий підхід до уроку.

       Опанувала та широко використовую в педагогічній практиці комп'ютерні технології, розробляю мультимедійні презентації, інструкційні картки та тестові завдання, які використовую при проведенні вступного та заключного інструктажу уроків виробничого навчання.

На уроках використовую групову, ланкову,  індивідуальну форми навчання, а також традиційні та інноваційні методи навчання. Постійно звертаю увагу учнів на зв’язок виробничого навчання з такими предметами як технологія приготування їжі з основами товарознавства, фізіологія,  санітарія та гігієна, устаткування ПГХ та інші. Підкреслюю учням,  що виробниче навчання не може існувати у відриві від цих предметів. Вивчення нових тем завжди повязую з професією. Для учнів з різними можливостями видаю завдання з різними ступенями складності. Знайомлю учнів з передовими прийомами і методами праці. Впроваджую у життя сучасні технології кулінарної і кондитерської галузі. Залучаю учнів до розробки технологічної документації на існуючі та нові страви.

        Для досягнення міцності знань і вмінь учнів важливим є виділення головного в матеріалі, концентрація на ньому основної уваги учнів, його осмислення і розкриття змісту.

Працюючи над пошуками шляхів формування у майбутніх робітників професійної майстерності, дійшла висновку, що застосування активних методів навчання:

  • дозволяє внести різноманітність у навчально-виховний процес;
  • сприяє розвитку особистості;
  • дає позитивний результат у набутті професійних умінь і навичок;
  • підвищує якісний показник знань учнів;
  • веде до постійного удосконалення професіоналізму;
  • формує в учнів творчість, ініціативу, свідоме виконання своїх обов’язків.

  Особливу увагу приділяю мотивації навчальної діяльності.    З перших хвилин уроку прагну зацікавити учнів навчальним матеріалом, та викликати бажання  оволодіти певними вміннями і навичками. Так, наприклад, на першому уроці виробничого навчання розповідаю учням про історію виникнення професії кухаря та кондитера, про українські національні страв.


      Прикладом застосовування інноваційних методів на уроках виробничого навчання є: застосування імітаційних вправ, аналіз конкретної ситуації. Але на  мою думку  найбільш ефективний метод навчання для учнів – ігри. Їх  найчастіше використовую при закріпленні та повторенні матеріалу. Використовую різнорівневе домашнє завдання, яке змушує учнів готуватися до наступних уроків творчо, активно, що сприяє підвищенню пізнавального інтересу до навчання.

      Разом з учнями приймаємо участь у загальноліцейних заходах, які сприяють розвитку їх професійної майстерності. Це і виставка кулінарних та кондитерських виробів до Дня працівників сільського господарства, виставки до новорічних свят, до Дня відкритих дверей, різні майстер-класи, участь у заходах районного масштабу таких як «Решетилівська весна», «Проводи зими» та ін. Крім того на базі нашого навчального закладу працює учнівське кафе, де учні мають можливість вирішувати виробничі ситуації на практиці.

Таким чином, діяльність майстра , я вважаю , повинна будуватися на тому, щоб, використовуючи весь арсенал педагогічної майстерності, вселити в душі учнів любов до обраної професії.

      Велике значення приділяю виховній роботі.      В. Сухомлинський стверджував: «...Щоб відкрити перед учнями іскорку знань, учителю треба ввібрати море світла, ні на хвилю не відхо­дячи від променів вічно сяючого сонця знань людської мудрості.» В своїй роботі ставлю за мету вивчити психологічні особливості учнів, пізнати їх позитивні і негативні сторони, виховати в учнів дисциплінованість, доброзичливість, товариськість, відповідальність, любов до обраної професії.

      Психологія спілкування в процесі навчання у мене індивідуальна, тобто з кожним учням  спілкуюся по-різному, в залежності від його характеру, ставлення до навчання, внутрішньої суті. До деяких учнів потрібно ставитися  вимогливіше та твердіше, до деяких м'якіше, деяким треба допомогти повірити в себе. На конкретних прикладах доводжу, що найбільше учні відкриваються в індивідуальній бесіді, при цьому спілкування може бути на різні теми, не обов'язково про навчання. Але є одна умова – бесіда повинна бути не примусова, в ній учень повинен відчути повагу до себе. В кожному своєму учневі бачу особистість, навіть в тих, хто створює багато проблем та головного болю. Вони такі, які вони є, зі своїми недоліками та перевагами. А коли учні побачать щирість і доброзичливість свого наставника – вони розкриваються, іноді довіряють найпотаємніши речі, радяться з тобою. І цю довіру потрібно оберігати, шанувати, а не користуватися нею

          Очолюю методичну комісію з підготовки кухарів, кондитерів. Викладачі спеціальних дисциплін та майстри в/н методоб΄єднання «Кухар, кондитер» відповідально ставляться до підготовки уроків, приділяють велику увагу застосуванню інноваційних форм і методів навчання, які сприяють самостійності учнів та їхній творчій активності.

        Інноваційні технології навчання змістовні й цікаві. Дають учням змогу відчути епоху, події, а тому виховують почуття національної гідності, громадську позицію, спонукають до творчої праці, пошуку знань, розвивають логічне мислення, кмітливість, активізують роботу й увагу на уроках, формують навички.

          Нам потрібно вчитись працювати в новому режимі, не боячись експериментувати.